FiRma TICA: 30 lat na rynku urządzeń HVAC
Na początku marca TICA obchodziła 30-lecie istnienia. Przedsiębiorstwo założone w 1991 roku przez chińskiego biznesmena Jiang Li i początkowo postrzegane jako dostawca półprzemysłowych i przemysłowych klimatyzatorów i chillerów York w Chinach i północnej Azji w ciągu zaledwie kilku lat rozwinęło się z dystrybutora w pełnoprawnego producenta spiralnych, śrubowych, a następnie odśrodkowych chillerów chłodzonych powietrzem i wodą, centrali wentylacji i uzdatniania powietrza, zewnętrznych и wewnętrznych bloków wielostrefowych systemów VRF, pomp ciepła i innych urządzeń klimatycznych pod marką TICA. Dziś, trzydzieści lat po założeniu, firma słusznie uważana jest za jednego z głównych przedstawicieli branży HVAC w Chinach – największego rynku systemów grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych na świecie.
Priorytetem jest innowacyjność
Aby osiągnąć sukces w dziedzinie HVAC, firma TICA przyjęła jedyną słuszną strategię, która obejmuje kilka najważniejszych zadań:
- ciągłe wdrażanie najnowocześniejszych technologii na rynku, tworzenie własnego centrum badawczo-rozwojowego, współpraca z najbardziej autorytatywnymi inżynierami i projektantami;
- wyposażenie fabryk w najnowocześniejszy sprzęt firm japońskich, niemieckich i amerykańskich;
- wytwarzanie produktów najwyższej jakości w rozsądnych cenach;
- Indywidualne podejście do każdego klienta;
- dbanie o środowisko i dobro klientów, stosowanie wyłącznie przyjaznych dla środowiska materiałów i czynników chłodniczych rekomendowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych i inne instytucje międzynarodowe.
Aby rozwiązać pierwsze zadanie, TICA zainwestowała prawie 80 milionów dolarów w tworzenie centrum badawczo-rozwojowe w Nankinie, które dziś posiada ponad 30 laboratoriów i stanowisk testowych. Do pracy zostali zaproszeni najlepsi chińscy specjaliści z dziedziny HVAC.
Ponadto firma wdrożyła system zarządzania Amoeba („Zarządzanie Ameba”), opracowany przez założyciela Kyocera Corporation Kazuo Inamori, japoński system produkcji odchudzonej 5S oraz system zarządzania ACE używany przez amerykański holding United Technologies Corporation (obecnie – Raytheon Technologies). Dzięki temu w fabrykach TICA możliwa była optymalizacja wszystkich procesów technologicznych oraz przyspieszenie wprowadzania innowacji do produkcji seryjnej.
Nie mniej szybko został uzupełniony portfel produkcyjny firmy. Już w 2000 roku wyprodukowano pierwsze centrale wentylacyjne z sekcją odzysku ciepła, w latach 2001 i 2002 – chillery śrubowe z chłodzeniem wodnym i powietrznym odpowiednio, w 2003 roku – pompy ciepła grunt-woda i woda-woda, w 2005 roku – chillery śrubowe z parownikiem zalanym, w 2006 roku – chillery modułowe chłodzone wodą oraz jednostki zewnętrzne systemów VRF ze sterowaniem w pełni cyfrowym, wyposażone w sprężarki spiralne.
Frima TICA to krajowe centrum zaawansowanych technologii
Intensywny rozwój przedsiębiorstwa nie pozostał niezauważony przez różne ministerstwa i agencje rządowe Chin. W 2008 roku Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Nauki i Technologii, Naczelna Administracja Celna, Naczelna Administracja Podatkowa oraz Państwowy Komitet ds. Rozwoju i Reform przyznały spółce status centrum zaawansowanych technologii na poziomie krajowym.
Aby zdobyć ten status, w 2010 roku TICA zaprosiła do swojego biura projektowego ponad 20 japońskich ekspertów światowej klasy, którzy wcześniej zajmowali wysokie stanowiska w takich firmach jak Samsung, Panasonic, Toshiba, LG, Sanyo i bezpośrednio pracowali nad tworzeniem systemów VRF i oprogramowania dla nich. TICA dała tym specjalistom możliwość stworzenia od podstaw własnego systemu VRF i wdrożenia do niego wszystkich najbardziej obiecujących technologii. W rezultacie w tym samym roku opracowali pierwszy projekt przemysłowy inwerterowej jednostki zewnętrznej serii TIMS.
Ponadto firma jako jedna z pierwszych opracowała system wentylacji i ultradokładnego oczyszczania powietrza do pomieszczeń czystych klasy ISO 1. Prace nad jego stworzeniem zakończono w 2014 roku. Wtedy przedsiębiorstwo zostało uznane za akademicką platformę roboczą dla badań naukowych w dziedzinie HVAC.
Globalna współpraca strategiczna
Rok 2015 obfitował w ważne wydarzenia dla TICA. W celu wzmocnienia swojego potencjału innowacyjnego firma jako pierwsza spośród chińskich przedsiębiorstw produkujących technikę klimatyczną otworzyła instytut badawczy w Japonii, kraju uważanym za niekwestionowanego lidera w dziedzinie HVAC. Dziś instytucja zatrudniająca renomowanych japońskich ekspertów bada właściwości różnych czynników chłodniczych i opracowuje innowacyjne technologie, które są wykorzystywane w systemach VRF, chillerach, pompach ciepła, jednostkach ORC przetwarzających niskogatunkową energię cieplną na energię elektryczną.
W tym samym roku podpisano umowę o globalnej współpracy strategicznej z holdingiem United Technologies Corporation i jego spółką zależną Carrier, największym dostawcą urządzeń HVAC na świecie. Zgodnie z warunkami umowy, amerykański partner przekazał TICA ponad 100 patentów związanych z produkcją komponentów do chillerów śrubowych i odśrodkowych, a także prawa do jednostek ORC oraz marki PureCycle. Dzięki temu przedsiębiorstwo stało się jednym z najlepszych producentów chillerów i systemów ORC na świecie. Ten ostatni kierunek podjęła założona spółka zależna Nanjing TICA Thermal Technology Co., Ltd.
Rok później frima TICA została uznana za platformę doktorską ds. badań w dziedzinie ogrzewnictwa, wentylacji i klimatyzacji oraz obrony prac na stopień doktora nauk fizycznych i matematycznych. W tym samym czasie otwarto czwartą bazę produkcyjną TICA w Chengdu i wprowadzono na rynek pierwszy chłodzony wodą chiller odśrodkowy wyprodukowany przez TICA na licencji technicznej Carriera.
Aby ostatecznie stać się jednym z liderów na rynku agregatów spiralnych, śrubowych i odśrodkowych, 10 października 2018 roku TICA oficjalnie przejęła kanadyjską firmę SMARDT Chiller Group Inc. – wiodącego na świecie projektanta i producenta bezolejowych chillerów odśrodkowych ze sprężarkami z łożyskami magnetycznymi, który sprzedał już ponad 9000 takich urządzeń. Ponadto TICA i znana japońska firma Yanmar, produkująca szeroką gamę silników diesla, podpisały umowę o strategicznym partnerstwie w zakresie rozwoju wielostrefowych systemów VRF i pomp ciepła wykorzystujących gaz ziemny jako źródło zasilania.
W 2019 roku, aby rozszerzyć swój wpływ na rynek generacji rozproszonej i elektrowni ORC, TICA poprzez swoją spółkę zależną Nanjing TICA Thermal Technology Co., Ltd. nabyła włoską firmę inżynieryjną Exergy S.p.a., która zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem łącznej mocy realizowanych projektów z zakresu energii geotermalnej. Rok później TICA przejęła kolejnego dużego włoskiego gracza – Sebigas Renewable Energy Srl, który świadczy usługi w zakresie rozwoju, projektowania i konserwacji biogazowni. Jak i spółka zależna, stały się częścią TICA Group, która jest jednym z liderów światowego rynku generacji rozproszonej opartej na jednostkach ORC.