China Refrigeration Expo
04.12.2021

Urządzenia HVAC TICA na wystawie China Refrigeration Expo – 2021

W ubiegłym tygodniu w centrum wystawowym Shanghai New International Expo Center zakończyła się XXXII Międzynarodowa Wystawa Urządzeń Chłodniczych, Systemów Ogrzewania, Wentylacji i Centralnej Klimatyzacji, Przetwarzania, Pakowania i Przechowywania Żywności Mrożonej China Refrigeration Expo — 2021. Największe forum w Azji, gdzie producenci reprezentują swój najlepszy sprzęt HVAC i najbardziej obiecujące innowacje, odbywające się corocznie w dniach 7-9 kwietnia w Szanghaju, zorganizowane zostało przez Oddział Chińskiej Rady Promocji Handlu Międzynarodowego (CCPIT) w Pekinie, Chińskie Stowarzyszenie Chłodnictwa i Klimatyzacji (CRAA) oraz Chińskie Towarzystwo Naukowe Chłodnictwa (CAR).

Pomimo pandemii

Mimo trwającej pandemii organizatorzy zdecydowali się porzucić wirtualną formę wystawy i zapewnili możliwość jej zwiedzenia dla wszystkich. W efekcie w ciągu trzech dni ekspozycję na powierzchni ponad 110 tys. mkw odwiedziło około 63 tys. specjalistów w sferze HVAC.

China Refrigeration Expo - 2021
Aby zobaczyć najlepszy sprzęt HVAC na wystawie China Refrigeration Expo, niektórzy goście musieli stać w kolejce przez ponad godzinę

Około 1200 wystawców zaprezentowało swoje produkty i innowacje na China Refrigeration Expo w 10 ogromnych pawilonach. Wśród nich byli wszyscy znani światowi producenci klimatyzatorów domowych, półprzemysłowych i przemysłowych, w tym wielostrefowych systemów VRF, chillerów, klimakonwektorów, pomp ciepła, central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, bloków sprężarkowo-kondensacyjnych, a także sprężarek, silników, wymienników ciepła, zaworów termostatycznych, regulatorów przegrzania, systemów automatyki i innych komponentów dla techniki klimatycznej i chłodniczej.

Najlepszy sprzęt HVAC
Logo firmy TICA nad pawilonami China Refrigeration Expo – 2021

«TICA: 30 lat posuwania się naprzód»

Zaszczytne miejsce wśród liderów branży zajęła firma TIKA, która miesiąc temu z rozmachem obchodziła swoje 30-lecie. Pawilon przedsiębiorstwa zlokalizowany na powierzchni ponad 200 mkw na China Refrigeration Expo – 2021 otrzymał nazwę „TICA: 30 lat posuwania się naprzód” i stał się częścią całego kompleksu uroczystości zorganizowanych z okazji ważnej daty. Na stoiskach zaprezentowano główne kamienie milowe rozwoju firmy, a także jej najważniejsze osiągnięcia naukowo-techniczne w minionym roku.

Nowości wzbudziły duże zainteresowanie wśród zwiedzających China Refrigeration Expo – 2021.

Bezolejowy chiller z zalanym parownikiem, wyposażony w sprężarki odśrodkowe Turbocor, i czterorurowa pompa ciepła chłodzona powietrzem

Kierując się zaktualizowaną strategią rozwoju przyjętą po ogłoszeniu Xi Jinpinga o osiągnięciu przez Chiny neutralności węglowej (termin ten oznacza redukcję emisji CO2 z zakładów przemysłowych do zera lub zrównoważenie tej emisji projektami ujemnymi pod względem emisji dwutlenku węgla) do 2060 roku firma TICA opracowała i wprowadziła na rynek linię czterorurowych pomp ciepła o dużej wydajności chłodzonych powietrzem oraz bezolejowe chillery z zalanym parownikiem, wyposażone w sprężarki Danfoss Turbocor z najnowszej serii VTX. Wdrażają dziś najbardziej obiecujące technologie oszczędzania energii. Co więcej, bezolejowy chiller ze sprężarkami odśrodkowymi z łożyskami magnetycznymi charakteryzuje się najniższymi kosztami eksploatacji w okresie użytkowania wynoszącym co najmniej 20 lat. W rezultacie wymaga najmniejszej ilości węglowodorów do wytworzenia zużywanej energii elektrycznej w porównaniu ze spiralnymi lub śrubowymi chillerami.

Bezolejowy agregat chłodniczy ze sprężarkami odśrodkowymi Danfoss Turbocor
Bezolejowy chiller z zalanym parownikiem wyposażony w sprężarki odśrodkowe Turbocor

Głównym elementem bezolejowego chillera, który został zaprezentowany na wystawie China Refrigeration Expo, jest sprężarka odśrodkowa Turbocor VTX1600 o znamionowej wydajności chłodniczej 450 ton, czyli nieco ponad 1580 kW. Jest to obecnie najpotężniejszy na świecie agregat z łożyskami magnetycznymi, a także bezkonkurencyjny pod względem efektywności energetycznej. W ten sposób współczynnik EER chillera wyposażonego w taką sprężarkę osiąga 7, a całkowita wartość przy częściowym obciążeniu IPLV – 12.

Chłodzona powietrzem czterorurowa pompa ciepła o dużej wydajności wykorzystuje przyjazny dla środowiska czynnik chłodniczy R410A i działa w jednym z trzech trybów: chłodzenia, ogrzewania lub odzysku ciepła. Dzięki temu może pracować przez cały rok w temperaturach otoczenia od -15 do +48 °C.

Czterorurowa pompa ciepła chłodzona powietrzem
Chłodzona powietrzem czterorurowa pompa ciepła

Urządzenie automatycznie dostosowuje swoją wydajność grzewczą i chłodniczą w zależności od warunków środowiskowych i ustawień użytkownika, szybko przełącza się z jednego trybu na drugi, stale monitoruje temperaturę wody na wylocie i dostarcza ją do lokalnych odbiorców „na żądanie” (zewnętrzna pompa wody, zawory odcinające, zbiornik są kupowane i montowane przez klienta samodzielnie). W trybie odzysku ciepła inteligentny system sterowania niezależnie równoważy potrzebę chłodzenia i podgrzewania płynu roboczego, oszczędzając w ten sposób do 50% energii. Temperatura wody na wylocie urządzenia różni się od ustawionej przez użytkownika nie więcej niż o 0,5 stopnia.

Czterorurowa pompa ciepła chłodzona powietrzem
centrum uwagi – czterorurowa pompa ciepła TICA

System VRF serii Hyplus z 4-stopniowym systemem oczyszczania powietrza powrotnego

Przedstawiony na wystawie China Refrigeration Expo – 2021 wielostrefowy system VRF serii Hyplus jest ulepszoną wersją uwielbianych przez wielu klimatologów linii TIMS-AST/BST i TIMS-ASA (z samodzielnymi blokami zewnętrznymi) i TIMS-AXA (z połączonymi blokami zewnętrznymi).


Wyposażony w hermetyczną sprężarkę spiralną EVI Mitsubishi Electric, podobnie jak jego poprzednik, ten system VRF ma konstrukcję całkowicie inwerterową. Wydajność sprężarki jest płynnie regulowana, częstotliwość obrotów wału waha się od 0 do 160 obrotów na sekundę. Odpowiednie sygnały sterujące, które są 180-stopniową falą sinusoidalną, są dostarczane do urządzenia automatycznie. Zwiększa to stabilność i niezawodność sprężarki, zmniejsza hałas i wibracje.

System VRF serii Hyplus

Przez organizacje, instytuty badawcze i projektowe, przedsiębiorstwa przemysłowe, takie jak fabryki żywności, różne instytucje medyczne, przede wszystkim szpitale i przychodnie chorób zakaźnych, hotele, obiekty sportowe, instytucje kulturalne. Na wystawie China Refrigeration Expo złożono około dziesięciu ofert na dostawę tego typu urządzeń HVAC.

Przeczytaj także