Безмасляный чиллер с водяным охлаждениемBezolejowy agregat chłodniczy chłodzony wodą
03.22.2021

TICA przedstawiła pierwszy na świecie bezolejowy chiller chłodzony wodą, wyposażony w sprężarki odśrodkowe Turbocor VTX1600

W ostatni dzień zimy firma TICA zaprezentowała w swoim zakładzie produkcyjnym w Nankinie pierwszy na świecie bezolejowy chiller chłodzony wodą, wyposażony w najnowsze sprężarki odśrodkowe z łożyskami magnetycznymi Danfoss Turbocor VTX1600.

Bezolejowy agregat wody lodowej chłodzony wodą - prezentacja
Prezentacja bezolejowego odśrodkowego chillera w siedzibie TICA w Nankinie

Pierwszy na świecie bezolejowy chiller ze sprężarkami odśrodkowymi Turbocor VTX1600 do obsługi słynnego na całym świecie Muzeum Archeologicznego w Chengdu

Bezolejowy chiller chłodzony wodą, który wyszedł z linii montażowej, zostanie zainstalowany w słynnym Muzeum Archeologicznym Jinsha w Chengdu, stolicy chińskiej prowincji Syczuan. Agregat o wydajności 900 ton chłodzenia będzie dostarczać schłodzoną wodę do centralnego systemu klimatyzacji sali komputerowej unikatowego kompleksu muzealnego o łącznej powierzchni 38 000 mkw. Według obliczeń specjalistów, chiller wyposażony w dwie sprężarki odśrodkowe z łożyskami magnetycznymi zwiększy swoją rzeczywistą efektywność energetyczną z tradycyjnych 3,5-4 (co odpowiada najwyższej krajowej klasie efektywności energetycznej) do 6,5-7. Jednocześnie zużycie energii elektrycznej przez różne systemy zapewniające działanie tylko sali komputerowej zmniejszy się o 50-60%, a łączne zużycie energii przez wszystkie systemy infrastrukturalne o okazałej strukturze zmniejszy się o 40%.

Muzeum Archeologiczne Jinsha
Muzeum Archeologiczne Jinsha

Sprężka Danfoss Turbocor VTX1600

Kluczowymi elementami najnowszego chillera TICA są najpotężniejsze dotychczas bezolejowe sprężarki odśrodkowe Danfoss Turbocor VTX1600 o mocy znamionowej 1583 kW, czyli 450 ton chłodzenia. Na jednym chillerze chłodzonym wodą można zainstalować kilka sprężarek pracujących równolegle o łącznej mocy do 12,66 MW (3600 RT) i więcej.

Sprężarka Danfoss
Sprężarka Danfoss Turbocor VTX1600

Wiceprezes Danfoss Turbocor Compressors Inc. Jose Alvarez opowiedział o głównych zaletach VTX1600, którą firma wprowadziła na rynek latem 2020 roku. Według kierownika najwyższego szczebla, sprężarka odśrodkowa ma zoptymalizowaną konstrukcję i jest przeznaczona do montażu w wysokowydajnych chillerach chłodzonych wodą. To urządzenie jest wyposażone w bezolejowe łożyska magnetyczne i napęd o zmiennej częstotliwości, zapewniające najwyższą wydajność w branży HVAC zarówno przy pełnym, jak i częściowym obciążeniu. Co więcej, sprawność sprężarki nie spada przez cały okres jej eksploatacji.

oil-free-compressor
Zmniejszenie sprawności olejowej i bezolejowej sprężarek po pięciu i dziesięciu latach eksploatacji (według danych Uniwersytetu Tsinghua (Pekin), 2014)

Silnik synchroniczny z magnesami trwałymi zapewnia niezrównaną wydajność i produktywność przy stosunkowo małych gabarytach VTX1600. Aerodynamiczna konstrukcja króćca ssawnego w połączeniu z zaawansowanymi łopatkami kierującymi wlotu (IGV) zwiększa wydajność rozładunku urządzenia, nawet w stałych warunkach wtrysku freonu do kondensatora.


Koło robocze sprężarki jest wyposażone w dwa wirniki. Dzięki tej dwustopniowej konstrukcji zwiększył się stopień kompresji freonu, a także rozszerzył się zakres roboczy VTX1600. Ponadto znacznie wzrosła stabilność pracy urządzenia i jego niezawodność.


Wszystkie te innowacje zaowocowały lepszą wydajnością sprężarki. Przy częściowym obciążeniu jest o 40% bardziej wydajna niż sprężarki śrubowe o stałej częstotliwości, a poziom hałasu podczas eksploatacji VTX1600 jest niższy o 8 dB(A). Ponadto, ze względu na brak układu olejowego, jej konserwacja nie wymaga znacznych nakładów finansowych i czasowych – dodał Jose Alvarez.

Danfoss Turbocor Compressors Inc.
Wiceprezes Danfoss Turbocor Compressors Inc. Jose Alvarez

Podsumowując, główny menadżer przypomniał, że firmy SMARDT i Danfoss są partnerami strategicznymi od 2000 roku i zawsze starają się oferować na rynku wyłącznie energooszczędne i najbezpieczniejsze rozwiązania w dziedzinie wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji. Jose Alvarez zapewnił, że jako liderzy w branży HVAC firmy będą nadal ściśle ze sobą współpracować i wprowadzać najbardziej zaawansowane technologie energooszczędne oraz sprzęt przyjazny dla środowiska, który pozwoli im i ich partnerom szybciej osiągnąć neutralność węglową.


Ze swojej strony starszy dyrektor ds. sprzedaży krajowej firmy TICA Qi Jiachong obiecał, że ochrona środowiska zawsze będzie jednym z głównych priorytetów przedsiębiorstwa, a technologie bezolejowe będą odgrywać ważną rolę w jego rozwiązaniu. Podkreślił, że prezentacja pierwszego na świecie chillera wyposażonego w sprężarki odśrodkowe Turbocor VTX1600 będzie ważnym krokiem w rozwoju i wdrażaniu tego typu technologii w branży HVAC, a także symbolem współpracy trzech czołowych graczy w branży – TICA, SMART i Danfoss.

Przeczytaj także