System MINI VRF
11.09.2021
Wraz z nadejściem chłodu wiele osób staje przed pytaniem: jak stworzyć optymalny mikroklimat przy minimalnych kosztach? Jeden z wiodących światowych producentów urządzeń HVAC, firma TICA, działająca w tej branży od 30 lat, ma odpowiedź: inwerterowe pompy ciepła serii TSCA, które w zimnych porach roku ogrzeją pomieszczenia, a w upale zapewnią przyjemny chłód i świeżość.

Założona w 1991 roku firma w ciągu zaledwie kilku lat stała się największym przedstawicielem korporacji YORK w Azji Północnej i Chinach, z czasem stała się jednym z wiodących światowych producentów urządzeń klimatyzacyjnych pod marką TICA.

Być może z tego powodu nazwa firmy nie jest tak dobrze znana nabywcom i dystrybutorom domowych klimatyzatorów, ale ją znają konsumenci korporacyjni. W szczególności klientami TICA są fabryki IBM, Sony, Philips, Volkswagen, Toyota, Sharp, BASF, jeden z liderów światowego rynku żywności i towarów chemii gospodarczej, holenderska firma Unilever, metro w Hongkongu i inne zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa.

TICA stała się pierwszą chińską firmą technologiczną produkującą urządzenia klimatyzacyjne, która otworzyła własne centrum naukowe w Japonii. Na jej czele stanął Masao Kurachi, który do 2010 roku pracował jako szef Instytutu Systemów Klimatyzacyjnych Panasonic i główny inżynier Samsunga.

Dziś TICA jest jedną z 4 najlepszych chińskich marek sprzętu HVAC. Firma zajmuje 1. miejsce w Chinach pod względem produkcji i sprzedaży central wentylacyjnych i klimakonwektorów: w 2020 roku jej udział wyniósł 16,7%. Najbliższy konkurent pozostał w tyle o 4,2%.

TICA jest wiceprzewodniczącym Chińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Chłodnictwa i Klimatyzacji (China Refrigeration and Air-conditioning Industry Association) oraz członkiem Komitetu Technologii Pomieszczeń Czystych.

W skład Grupy TICA wchodzą obecnie takie firmy jak Smardt Chiller Group (Kanada), Exergy International S.R.L.( Włochy), Sebigas Renewable Energy S.R.L.( Włochy).

TICA ma silne pozycje w innych segmentach rynku urządzeń HVAC. Tym samym firma zajmuje 5. miejsce w Chinach pod względem sprzedaży wielostrefowych systemów VRF, 4. miejsce – chillerów modułowych, 2. miejsce wśród marek z wyłącznie chińskim kapitałem – w sprzedaży chillerów śrubowych chłodzonych wodą.

Główne przyczyny sukcesu firmy, w 9 fabrykach której pracuje ponad 2,3 tys. osób, w tym ponad 600 autorytatywnych specjalistów z Japonii, USA i krajów Unii Europejskiej. Wysoka jakość produkowanego sprzętu opiera się również na potężnej bazie badawczo-rozwojowej – inwestycje w nią wyniosły prawie 75 mln USD.

Każda inwerterowa pompa ciepła serii TSCA składa się z jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej (zarówno pionowej, jak i poziomej). Są one połączone ze sobą linią freonową, przez którą krąży przyjazny dla warstwy ozonowej czynnik chłodniczy R410A.

Jednostka zewnętrzna wyposażona jest w:

 • sprężarkę rotacyjną EVI produkcji Mitsubishi Electric (Japonia), w której zastosowano zaawansowaną technologię wtrysku pary (Enhanced Vapor Injection);
 • wentylator osiowy napędzany bezkolektorowym silnikiem prądu stałego firmy Shibaura (Japonia), chroniony przed zakłóceniami elektromagnetycznymi;
 • ekonomizer;
 • skraplacz, który jest miedzianą wężownicą z aluminiowymi lamelami;
 • trzy elektroniczne zawory termostatyczne itp.

Kompletny zestaw jednostki wewnętrznej serii TSCA-DHL (pionowa) lub TSCA-DHLD (pozioma) obejmuje różne elementy obiegu wodnego, w tym: wymiennik ciepła płaszczowo-rurowy; pompę wodną Grundfos (Dania) z ekranowanym przemiennikiem częstotliwości; ciśnieniomierz; przełącznik przepływu; zbiornik wyrównawczy; zawór bezpieczeństwa. Dodatkowo w jednostce wewnętrznej znajduje się przewodowy panel sterowania z wyświetlaczem LCD.

Inwerterowe pompy ciepła produkcji TICA spełniają najbardziej rygorystyczne wymagania dotyczące efektywności energetycznej. Podczas pracy w trybie chłodzenia wody do 7 °C ich moc wynosi 12-16 kW (w zależności od modelu), a współczynnik efektywności energetycznej EER wynosi 2,96-3,16. W trybie ogrzewania chłodziwa do 45 °C moc wyjściowa urządzeń osiąga 14-18 kW, a współczynnik COP – 3,33-3,50.

Główne zalety w pełni inwerterowych pomp ciepła serii TSCA:

 • wysoka sprawność energetyczna, niskie zużycie energii;
 • szeroki zakres temperatur pracy. W trybie grzania pompa ciepła pracuje w temperaturze otoczenia od -25 do +25 °C, w trybie chłodzenia – od +16 do +48 °C. Jednocześnie jej wydajność wcale się nie zmniejsza nawet przy -15…+ 40 °C;
 • ciągłe utrzymywanie temperatury, wilgotności, zawartości tlenu i jakości powietrza w klimatyzowanych pomieszczeniach na poziomie ustawionym przez użytkownika;
 • oddzielna kontrola temperatury i wilgotności;
 • osuszanie powietrza w trybie chłodzenia;
 • równomierne odprowadzanie ciepła w całym pomieszczeniu przy zastosowaniu systemu ogrzewania „ogrzewanie podłogowe wodne”;
 • skuteczne usuwanie kurzu, cząstek PM2.5, formaldehydu, dymu tytoniowego, siarkowodoru za pomocą klimakonwektorów TICA wyposażonych w profesjonalny 3-stopniowy system filtracji recyrkulacyjnego powietrza;
 • sterowanie za pomocą pilota przewodowego;
 • integracja z systemem „inteligentnego domu” (Smart Home) lub zautomatyzowanym systemem zarządzania budynkiem (BMS) z wykorzystaniem protokołu Modbus i interfejsu RS485;
 • niska cena;
 • zgodność z europejską dyrektywą RoHS 2 (Restriction of Hazardous Substances), która ogranicza zawartość niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym. Bezpieczeństwo pomp ciepła TICA potwierdza oznaczenie CE;
 •  żywotność – 15 lat.

Aby kupujący mogli przekonać się o zaletach inwerterowych pomp ciepła serii TSCA, firma TICA Poland, oficjalny przedstawiciel TICA w Polsce, od 1 listopada 2021 roku prowadzi promocję i sprzedaje pierwsze 100 urządzeń w specjalnej promocyjnej cenie.

Serdecznie zapraszamy do współpracy!

Przeczytaj także