Wentylacja dla szpitala zakaźnego
04.01.2021

TICA dostarczyła modułowe chillery i sekcyjne centrale wentylacyjne do 6 szpitali chorób zakaźnych w Kazachstanie

W sierpniu 2020 roku rząd Republiki Kazachstanu poinformował, że do końca roku w ramach Mapy Drogowej Zatrudnienia zostanie zrealizowanych 683 projekty infrastrukturalne, w tym budowa 13 prefabrykowanych szpitali na 2700 łóżek, przeznaczonych dla leczenia i rehabilitacji pacjentów z potwierdzoną diagnozą “zakażenie koronawirusem COVID-19”. TICA została wybrana jako dostawca profesjonalnych systemów wentylacji i dokładnego oczyszczania powietrza, a także modułowych chillerów dla 6 szpitali w Pawłodarze, Kustanaju, Pietropawłowsku, Atyrau, Aktau i Kokczetawie.

Wybór na korzyść przedsiębiorstwa tłumaczy się tym, że podczas pandemii zgromadziło bogate doświadczenie w wyposażaniu prefabrykowanych szpitali chorób zakaźnych w urządzenia wentylacyjne i klimatyczne własnej produkcji. Tak więc z dniem 30 listopada 2020 roku firma dostarczyła swój sprzęt HVAC i zintegrowane rozwiązania do dokładnego oczyszczania powietrza, które mogą być stosowane zarówno w zielonej (pokoje pielęgniarskie, pokoje wypoczynkowe dla personelu medycznego), jak i czerwonej (oddziały z pacjentami zakażonymi koronawirusem, oddziały intensywnej terapii i resuscytacji itp.) strefach, ponad 2,4 tys. placówek medycznych w Chinach, Argentynie, Indonezji, Malezji, Tajlandii, Brunei.

Ponadto na wybór TICA jako dostawcy technologii klimatycznych dla kazachskich szpitali w oczywisty sposób wpłynęła pomyślna praca firmy w sąsiednim Uzbekistanie. Przypomnijmy, że producent dostarczył 148 modułowych chillerów o mocy 66-130 kW, wyposażonych w sprężarki spiralne Emerson Copeland oraz 48 higienicznych centralnych jednostek wentylacyjnych przeznaczonych do obsługi prefabrykowanych szpitali i największego szpitala chorób zakaźnych w Azji Środkowej. Nowe szpitale, które dziś leczą pacjentów zarażonych koronawirusem, zostały wysoko ocenione przez prezydenta Uzbekistanu Shavkata Mirziyoyeva.

System wentylacji szpitala zakaźnego
Modułowe centrum chorób zakaźnych w Pawłodarze (Kazachstan)

Sekcyjne jednostki wentylacyjne w wykonaniu higienicznym

Główny ciężar związany z utrzymaniem optymalnej temperatury i wilgotności na różnych oddziałach, salach i laboratoriach kazachskich szpitali spadł na „barki” sekcynych jednostek wentylacyjnych serii TBC w wykonaniu higienicznym. Każde urządzenie zostało w pełni zmontowane, zainstalowane, przetestowane i uruchomione w ciągu dwóch dni.

Sekcyjne jednostki wentylacyjne obejmują sekcje:

  • powietrza nawiewanego;
  • filtrów panelowych;
  • wysokowydajnych filtrów kieszeniowych klasy EPA/HEPA;
  • chłodnicy wody;
  • nawilżacza z tacą ociekową i miską odpływową;
  • wentylatora promieniowego z napędem pasowym;
  • dopływu powietrza.

Ich główne komponenty są produkowane przez znane na całym świecie marki EBMpapst (silniki wentylatorów EC), Siemens (szafy sterownicze), Carel (sterowniki), Comefri (wentylatory promieniowe), Camfil Group (filtry powietrza), Spirax-Sarco (systemy nawilżania).

Sekcyjna centrala wentylacyjna
cyjne urządzenie wentylacyjne serii TBC

Modułowe chillery ze sprężarkami spiralnymi

Dla całorocznej dostawy do sekcyjnych central wentylacyjnych zimnej lub ciepłej wody TICA dostarczyła sześciu kazachskim szpitalom chillery modułowe (pompy ciepła) serii TCA-XHA (z systemem rozruchu zimowego) o łącznej mocy 2040 kW. Agregaty te, wykorzystujące freon R410A, są interesujące przede wszystkim dlatego, że mogą chłodzić lub podgrzewać wodę (roztwór wodny glikolu) w temperaturach otoczenia od -20 do +48 °C.

Modułowe agregaty chłodnicze z systemem zimowania
Chillery modułowe obsługujące szpital chorób zakaźnych w Pawłodarze

Dzięki modułowej konstrukcji urządzenia można łatwo łączyć w jeden blok sterowany przez scentralizowany panel sterowania. Aby zapewnić zwiększoną stabilność pracy, każdy modułowy chiller chłodzony powietrzem został wyposażony w dwie niezawodne i wysokowydajne hermetyczne sprężarki spiralne EVI amerykańskiej firmy Emerson Copeland, parownik płaszczowo-rurowy i skraplacz rurowy TICA, dwa wentylatory osiowe o dużej średnicy z bezszczotkowymi silnikami synchronicznymi EC, 480-stopniowe elektroniczne zawory rozprężne klasy premium. Na wlotowej i wylotowej rurach obiegu wody, podłączonych do każdego chillera, zainstalowano manometr i termometr w celu ciągłego monitorowania temperatury i ciśnienia wody, zgodnie z warunkami umowy z kazachskimi inwestorami.

Przeczytaj także