Кондиционеры TICA на объектах Олимпийских игр - 2022
02.26.2021

Klimatyzatory TICA dla zapewnienia komfortu podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022

Za rok, w lutym 2022 roku, w Pekinie rozpoczną się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Na najlepszych arenach sportowych w stolicy Chin i okolicznych regionach sportowcy będą rywalizować o 109 zestawów nagród w 15 dyscyplinach. Zawody odbędą się w 25 miejscach w Pekinie, Yanqing i Zhangjiakou. Komfortowy pobyt kibiców i sportowców na wielu obiektach olimpijskich zapewnią klimatyzatory i centrale wentylacyjne firmy TICA.

Narodowy Kompleks Pływacki w Pekinie («Kostka wodna»)

Słynny wielofunkcyjny kompleks to perła nowoczesnej architektury i jedna z głównych aren Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008, na których ustanowiono jednorazowo 25 rekordów świata w pływaniu.

Пекинский национальный плавательный комплекс (Водяной куб)
Narodowy Kompleks Pływacki w Pekinie („Kostka wodna”)

Firma TICA wyposażyła sale wystawiennicze i konferencyjne, a także część biurową i kilka innych pomieszczeń w kanałowe podtynkowe średnio- i wysokociśnieniowe klimakonwektory oraz trzy centrale wentylacyjne o wydajności 30 tys. m3/h z odzyskiem ciepła i regeneracją glikolu etylenowego.

Do siłowni i innych obiektów do wychowania fizycznego i sportu dostarczają czyste i świeże powietrze dziesięć central wentylacyjnych TFD030S o wydajności 3000 m3/h, wyposażonych w nawiewniki dyszowe. Dostarczają powietrze na duże odległości (zasięg rzutu 21 m) i charakteryzują się niskim zużyciem energii oraz minimalnym poziomem hałasu podczas pracy. Dzięki nim latem temperatura na terenie obiektu utrzymywana jest na poziomie 26-28 °C, zimą – 16-18 °C, co odpowiada wymogom administracji narodowego kompleksu pływackiego.

Centrum saneczkowe i bobslejowe «Xiaohaito»

Budowa pierwszego toru bobslejowego w Chinach i przyległych obiektów pomocniczych została zakończona w październiku 2020 roku. Tor ma 2 km długości, z 17 ostrymi zakrętami, ma ultranowoczesny design i jest prawdopodobnie najbardziej złożoną konstrukcją wzniesioną bezpośrednio na Igrzyska Olimpijskie 2022.

Санно-бобслейная трасса
Tor saneczkowy i bobslejowy w centrum „Xiaohaito”

Specjalnie dla tego imponującego obiektu firma TICA opracowała i dostarczyła zintegrowane klimatyzatory zaprojektowane tak, aby utrzymywać temperaturę i wilgotność na optymalnym poziomie, ponieważ temperatura i jakość lodu wylewanego na tor bezpośrednio zależą od tych parametrów. Musi być taki sam, inaczej zawodnicy występujący na przykład na początku i na końcu zawodów znajdą się w nierównych warunkach.

Kompleks sportowy «Ukeson» («Lesports Center»)

Arena została zbudowana na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2008. Wtedy pod arkadami kompleksu sportowego odbywały się turnieje koszykówki wśród drużyn męskich i żeńskich. Łączna powierzchnia obiektu to 63 tys. mkw, pojemność to 18 tysięcy widzów. Dziś jest domową areną klubu Kunlun Red Star (Pekin) występującego w Kontynentalnej Hokejowej Lidze. Rok później odbędzie się tam olimpijski turniej z hokeja na lodzie, tradycyjnie uważany za najpopularniejszy sport zimowy wśród kibiców.

Кондиционер для спортзала
Kompleks sportowy „Ukeson”

Złożoność projektu polegała na konieczności utrzymania stałej temperatury, wilgotności i stopnia oczyszczenia powietrza zarówno w trybie 100% (przy maksymalnym wypełnieniu trybun) jak i w trybie częściowego załadunku kompleksu. Dlatego TICA zaprojektowała i dostarczyła dostosowany do potrzeb klienta dwutrybowy system zimnej wody, który uwzględnia zmieniające się obciążenie klimatyzatorów podczas meczów i po ich zakończeniu, zapewniając maksymalną elastyczność regulacji temperatury wody i minimalizację zużycia energii, nawet gdy “Ukeson” nie pracuje.

Centrum skoków narciarskich «Guyanshu»

Skocznia narciarska Shougang Group w kształcie kryształowego pantofelka będzie gościć zawody w skokach narciarskich i snowboardzie. Obiekt ten wyposażony jest w innowacyjne rozwiązania klimatyzacyjne firmy TICA: w pełni inwerterowy blok sprężarkowo-skraplający z bezpośrednim odparowaniem (typ DX) oraz centralę wentylacyjną z sekcją odzysku ciepła. Główną zaletą tego urządzenia HVAC jest jego szybka reakcja na nagłe zmiany temperatury otoczenia i obciążenia cieplnego centralnego systemu klimatyzacji.

Кондиционирование спортивного объекта
Trampolina Shougang Group

Do usuwania brudu, kurzu i szkodliwych mikroorganizmów z powietrza nawiewanego służy elektrostatyczny środek do dezynfekcji filtrów firmy TICA. Ilość dostarczanego świeżego powietrza jest dostosowywana do stężenia CO2 w biurach, sali konferencyjnej, salach sędziowskich, szatniach i innych pomieszczeniach usługowych. Takie podejście pozwala nie tylko zapewnić najbardziej komfortowe warunki wszystkim uczestnikom zawodów, ale także obniżyć koszty ich prowadzenia.

«Śnieżne miasteczko» Chongli Prince Snow City w Zhangjiakou

Małe miasteczko sportowe Chongli Prince Snow City, które obejmuje wioskę olimpijską, strefę wręczenia nagród, strefy przeprowadzenia różnych imprez oficjalnych i rozrywkowych, znajduje się w dzielnicy Chongli miasta Zhangjiakou.

Олимпийская деревня
Małe miasteczko Chongli Prince Snow City

Dla tego „śnieżnego miasteczka” firma TICA dostarczyła kompletną gamę systemów klimatyzacji, które zadowolą najbardziej wymagających sportowców i gości olimpiady, w tym, zgodnie z oczekiwaniami, około czterdziestu przywódców różnych stanów.


Każdy budynek małego miasta wyposażony jest w centralę wentylacyjną z rekuperatorem rurowym. Pozwoli to nie tylko stworzyć komfortowy klimat w pomieszczeniach, ale także zapobiec zakażeniom krzyżowym sportowców i gości forum, np. w przypadku wykrycia przypadków zakażenia koronawirusem, a także zapewnić bezpieczną izolację osób chorych.

Przeczytaj także