China Cool and Warm Intelligent Manufacturing Award
09.29.2020

TICA zdobyła nagrodę China Cool and Warm Intelligent Manufacturing Award 2020 za innowacje

Odbywający się w dniach 23-24 września 2020 roku w Crowne Plaza Shanghai Pujiang (Szanghaj) doroczny Ogólnochiński Szczyt Deweloperów Urządzeń HVAC zakończył się tradycyjną ceremonią wręczenia nagród producentom inteligentnych systemów grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. TICA została laureatem nagrody China Cool and Warm Intelligent Manufacturing Award 2020 za innowacje.

Премия за инновации

Najwyższe uznanie wśród partnerów podczas China Cool and Warm Intelligent Manufacturing Award 2020

Ogólnochiński Szczyt Deweloperów Urządzeń HVAC to najważniejsze wydarzenie dla profesjonalistów z branży, bezpośrednio zaangażowanych w tworzenie najnowszych klimatyzatorów domowych, systemów split i VRF, jednostek wentylacyjnych i chłodniczych, pomp ciepła itp. Na forum nacisk położony jest przede wszystkim na projektowaniu inteligentnych rozwiązań klimatycznych i opracowywaniu dla nich oprogramowania, ponieważ właśnie te rozwiązania są najbardziej obiecujące zarówno pod względem efektywności energetycznej i przyjazności dla środowiska, jak i pod względem minimalnego udziału człowieka w obsłudze i konserwacji urządzeń.

Przyznawana od dziesięciu lat nagroda „Za innowacyjność w produkcji urządzeń HVAC” ma na celu wzmocnienie podstawowych badań naukowych w dziedzinie ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, stymulowanie prac nad tworzeniem zaawansowanych technologicznie prototypów i przemysłowych wzorów i wprowadzenie ich do masowej produkcji, a także zachętę specjalistów, którzy wnieśli największy wkład w rozwój branży. W tym roku zasłużoną nagrodę odebrali przedstawiciele firmy TICA, reprezentowani przez Dyrektora Rozwoju Sprzedaży w Krajach Azji Południowo-Wschodniej Deng Jiajuna.

Kompetencje

Pierwszy patent – uszczelnienie labiryntowe obudowy centrali wentylacyjnej – został zarejestrowany przez firmę w 1998 roku. Od tego czasu TICA corocznie rejestruje patenty na oryginalne komponenty i unikalne technologie opracowane przez jej projektantów i programistów.

Firma jest nie mniej aktywna na arenie światowej. Dzięki podpisaniu umowy z holdingiem United Technologies Corporation i jego członkiem Carrier (niekwestionowanym liderem na rynku urządzeń HVAC) w 2015 roku TICA uzyskała ponad 100 międzynarodowych patentów na komponenty do chillerów odśrodkowych i instalacje ORC (w tym prawa do marki PureCycle@), przekształcające energię cieplną wody w energię elektryczną.

Энергоустановка PureCycle
Elektrownia PureCycle

W październiku 2018 roku firma przejęła kanadyjską firmę SMARDT, a wraz z nią otrzymała możliwość produkować wysokowydajne bezolejowe chillery odśrodkowe ze sprężarkami z łożyskami magnetycznymi, których wskaźnik integralny przy częściowym obciążeniu (IPLV) przekracza 11,0. Zaledwie 11 miesięcy później, we wrześniu 2019 roku, TICA zaprezentowała pierwszy w Chinach chiller bezolejowy, który podłącza się bezpośrednio do źródła prądu stałego

Безмасляный DC-чиллер
Pierwszy na świecie chiller bezolejowy, który podłącza się bezpośrednio do źródła prądu stałego

W 2010 roku zespół TICA składał się z 24 renomowanych ekspertów z Japonii, którzy mieli doświadczenie na kierowniczych stanowiskach w Panasonic, Toshiba, Sanyo, Samsung, LG i innych znanych firmach produkujących urządzenia HVAC. Dzięki ich staraniom w portfolio produktowym firmy pojawiły się w pełni inwerterowe systemy VRF TIMS, w tym działające na gazie. Dziś firma zatrudnia ponad 600 zagranicznych specjalistów. Zdecydowana większość z nich zajmuje się pracami badawczo-rozwojowymi. Wynikami ich działań na koniec 2019 r. – w pierwszym półroczu 2020 r. zostały:

Тепловой насос (воздух - вода) на CO2
Pompa ciepła (powietrze – woda) na dwutlenku węgla

Szeroka gama narzędzi

Rozwój i produkcja tych urządzeń byłyby niemożliwe bez potężnej bazy badawczo-rozwojowej i produkcyjnej. Największe w branży centrum testowe, na budowę którego TICA wydała około 75 mln dolarów, obejmuje około 25 laboratoriów i stanowisk, w tym stanowiska testowe dla chillerów chłodzonych powietrzem o mocy do 1231 kW oraz chillerów chłodzonych wodą o mocy do 7 MW, obiekt o kubaturze 120 tys. m3/h do testowania systemów wentylacyjnych, laboratoria kontrolujące czystość i wilgotność powietrza oraz wizualizujące jego cyrkulację w pomieszczeniu.

Do produkcji urządzeń HVAC w fabrykach TICA wykorzystywane są:

  • japońska linia wielowątkowa do montażu systemów VRF;
  • centrum obróbki blach Murata w Japonii;
  • instalacja portalowa cięcia plazmowego serii CombiCut;
  • niemiecka automatyczna linia lakiernicza Wagner.

Sprężarki najlepszych światowych producentów (Mitsubishi, Emerson Copeland, Bitzer) zainstalowane w urządzeniach klimatycznych TICA są testowane bezpośrednio w zakładach produkcyjnych. Jakość komponentów i montowanych produktów jest kontrolowana na każdym z ponad 20 etapów technologicznych. Takie podejście pozwala szybko zidentyfikować nawet najmniejsze defekty i szybko wymienić bezużyteczne lub uszkodzone komponenty.

Przeczytaj także