W 2020 roku przychody TICA ze sprzedaży urządzeń HVAC i instalacji ORC przekroczyły 1 mld dolarów
Pod koniec lutego Chińskie Stowarzyszenie Chłodnictwa i Klimatyzacji (CRAA) opublikowało raport analityczny Grassroots Research Report on China’s Central Air Conditioning Industry in 2020 na temat wyników branży HVAC w ChRL w 2020 roku. Według wyliczeń autorów dokumentu rynek centralnych systemów klimatyzacji w Chińskiej Republice Ludowej zmniejszył się o 5,1% w porównaniu do 2019 roku. Niemniej jednak wyniki z ubiegłego roku można nazwać ogólnie zachęcającymi, ponieważ w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku opóźnienie było znacznie większe – minus 22,2%.
Pomimo negatywnych trendów rynkowych spowodowanych przede wszystkim pandemią COVID-19 i wojnami handlowymi między ChRL a Stanami Zjednoczonymi, w ciągu roku spółce macierzystej Nanjing TICA Climate Solutions Co., Ltd. udało się zwiększyć przychody ze sprzedaży sprzętu klimatycznego o 8% – to najlepszy wskaźnik w chińskiej branży HVAC. W wartościach bezwzględnych przychody firmy osiągnęły 4,03 mld juanów, czyli 620 mln USD.
Całkowite przychody TICA Group, w skład której oprócz spółki dominującej weszły spółki zależne Nanjing TICA Thermal Technology Co., Ltd.. (producent jednostek ORC PureCycle, przetwarzających niskogatunkową energię cieplną wody na energię elektryczną), Exergy S.p.a. oraz Sebigas Renewable Energy Srl (włoskie firmy inżynieryjne, które opracowują i obsługują projekty w dziedzinie energii geotermalnej, słonecznej i biogazowej), Fuca Automation Technology Co., Ltd. (producent automatycznych systemów sterowania do urządzeń HVAC) oraz wspólne przedsiębiorstwo TICA – SMARDT (deweloper i producent bezolejowych chillerów ze sprężarkami odśrodkowymi na łożyskach magnetycznych), wyniosły 7,1 mld juanów, czyli 1,09 mld dolarów (wzrost – 12,6% w porównaniu do 2019 roku). Pozwoliło to firmie zwiększyć swój udział na rynku urządzeń HVAC ChRL do 3,2% i zdobyć pozycję w czołówce 4 wiodących chińskich marek.
Wielostrefowe systemy VRF: TICA w pierwszej piątce producentów ChRL
Druga fala pandemii COVID-19 spowodowała poważne uszkodzenia w wielu branżach. Najbardziej ucierpiały firmy i agencje turystyczne, organizacje cateringowe, handlu detalicznego, przedstawiciele branży hotelarskiej i inne przedsiębiorstwa związane z sektorem usługowym. Większość nowych projektów w tych branżach została zamrożona lub tempo ich realizacji znacznie zwolniło, co z kolei doprowadziło do spadku produkcji w obszarach pokrewnych, np. w budownictwie.
Nie uniknęli tego losu chińscy producenci klimatyzatorów komercyjnych (półprzemysłowych), w tym wielostrefowych systemów VRF, których głównymi nabywcami są małe i średnie przedsiębiorstwa prywatne i publiczne, kawiarnie, bary i restauracje, hotele, supermarkety i sklepy znajdujące się w odległości spaceru. W związku z lockdownem (zakazem odwiedzania miejsc publicznych, a nawet wychodzenia na ulice), wprowadzonym w różnych krajach, zapotrzebowanie na zewnętrzne i wewnętrzne jednostki znacznie spadło. W efekcie zmniejszyła się wielkość eksportu, zmuszając przedstawicieli branży HVAC ChRL do skupienia się na rynku krajowym.
Z drugiej strony przejście firm, w szczególności z sektora IT, do zdalnej obsługi oraz przyspieszonego wprowadzenia w Chinach technologii komunikacyjnych piątej generacji (5G) zapewniły gwałtowny wzrost sprzedaży systemów typu split i VRF przeznaczonych do chłodzenia obiektów infrastrukturalnych, takich jak komórkowe stacje bazowe, centra danych i pomieszczenia komputerowe. W związku z tym w 2020 roku wielkość produkcji wielostrefowych systemów klimatyzacji spadła tylko o 3,9% w porównaniu do 2019 roku, podczas gdy w okresie styczeń-czerwiec opóźnienie to wyniosło 21,9%.
W warunkach trwającej pandemii klienci zaczęli zwracać większą uwagę na urządzenia klimatyczne, które zapewniają nie tylko oczyszczanie i dezodoryzację powietrza powrotnego, ale także skuteczne niszczenie wirusów i bakterii. W efekcie zwycięzcami zostały firmy, w tym TICA, którym udało się zaoferować na rynku wielostrefowe systemy VRF z blokami wewnętrznymi w tzw. wykonaniu higienicznym (medycznym), obsługującymi wszystkie powyższe funkcje.
Należy zauważyć, że pozycje TICA w tym segmencie są tradycyjnie silne. Od ponad 30 lat firma zajmuje się zintegrowanymi systemami wentylacji, odpylania i oczyszczania powietrza, instalowanymi w placówkach medycznych i zakładach biofarmaceutycznych, w tym w pomieszczeniach czystych ISO1.
Firma wdraża podobne technologie w swoich wielostrefowych systemach VRF. W 2020 roku, kierując się zasadą „widocznej czystości”, TICA wprowadziła na rynek kanałowe wewnętrzne jednostki średniociśnieniowe serii TMDN-PF, wyposażone w elektrostatyczny filtr IFD oraz higroskopijny filtr polipropylenowy pokryty środkiem antybakteryjnym. Skuteczność ich niszczenia szkodliwych mikroorganizmów i neutralizacji formaldehydu przekracza 90% (w cyklu 60-minutowym), usuwania cząstek PM2,5 – 96% (w cyklu 120-minutowym).
Aby zaopatrywać jednostki wewnętrzne w czynnik chłodniczy R410A przyjazny dla warstwy ozonowej, opracowano i wdrożono do seryjnej produkcji wysokowydajne jednostki zewnętrzne serii TIMS Hyplus, należące do klasy premium. Posiadają 6-letnią gwarancję.
Ze względu na aktywny popyt na takie wielostrefowe systemy klimatyzacyjne, a w konsekwencji wzrost wielkości produkcji w 2020 roku TICA zbliżyła się do 10-procentowego udziału w wysoce konkurencyjnym rynku systemów VRF ChRL. Od kilku lat firma niezmiennie plasuje się w pierwszej piątce wiodących producentów tego typu urządzeń HVAC i w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat jest zdeterminowana, aby podbić kamień milowy arcymistrza 10%, który przezwyciężyć do tej pory udało się tylko dwóm przedsiębiorstwom.